تبلیغات
موسیقی کودک گمپ گل - تنبیه های سازنده
 
موسیقی کودک گمپ گل
شنبه 5 تیر 1395 :: نویسنده : محمد آنت
تنبیه های سازنده برای فرزندان


893536_730


هیچ وقت فرزندتان را تنبیه بدنی نکنید سعی کنید با رفتارتان و از طرق گفتاری اشتباه وی را به او گوشزد کنید توصیه های مشاورین را در این زمینه با هم می خوانیم

 واقعاً درمانده‌اید؛ فکر می‌کنید والدین بی‌نظیری هستید. داد می‌زنید؛ سعی می‌کنید دلیل بیاورید: «نه؛ ما خواهرت را نمی‌زنیم. او تنها خواهری است که داری و اگر او را بزنی و زخمی کنی، مدت زیادی زنده نخواهد ماند.» چنین رفتاری با فرزندان همیشه خوب است.

دلیل آوردن شیوۀ تفکر و نحوۀ حل مسئله‌شان را تغییر می‌دهد و بهرۀ هوشی‌ آنان را می‌افزاید اما رفتارشان را تغییر نمی‌دهد. خودتان هم می‌دانید چون همیشه این عبارت بی‌نظیر را به کار می‌برید: «هزار بار به تو گفته بودم». نتایج آخرین پژوهش‌ها نشان می‌دهد که تنبییه، دستور یا توصیه رفتار انسان را چندان تغییر نمی‌دهد.

یکی از روان شناسان کودک استدلال می‌کند که برای ازبین‌بردن رفتارهای مشکل‌دار در بچه‌ها تنبیه درواقع وقت تلف‌کردن است. این روش را به‌جای تنبیه امتحان کنید.

فرض کنید که یک کودک مشکل‌دار دارید. اگر نوپاست، ممکن است خواهر یا برادر خود را بزند یا زمانی که صبح اول وقت برای رسیدن به جلسۀ کاری عجله دارید، کفش‌هایش را نمی‌پوشد. اگر نوجوان است، احتمالاً در جروبحث‌های فراوانی که با هم دارید، با حرف‌های زشت و رکیک شما را گلوله‌باران می‌کند. خب، پاسخ این است که تنبیهشان کنید؛ درست است؟

آلن کزدین، رئیس مرکز تربیت فرزندان در دانشگاه ییل، نظر متفاوتی دارد. تنبیه ممکن است سبب شود که شما احساس بهتری داشته باشید؛ اما رفتار بچه را تغییر نمی‌دهد. به‌جای تنبیه، آلن طرف‌دار شگردی اصلاحی است که در آن والدین، تا زمانی که رفتار منفی نهایتاً محو شود، رفتاری را که از بچه می‌خواهند، به‌طور مثبت تقویت می‌کنند.

در حالی که مشغول تهیۀ مجموعۀ اخیر گزارش‌هایم دربارۀ کودک‌آزاری بودم، به این تشخیص رسیدم که والدین تقریباً سه دسته هستند. تعداد کمی از والدین ظاهراً به‌طرزی شهودی آنچه باید را به‌نحو مطلوب و کاملی انجام می‌دهند. منظورم مادران و پدرانی است که جدول برنامۀ روزانۀ منظمی دارند و بسته‌های میان‌وعده حاوی هویج‌های کوچک ارکانیگ را همیشه دم‌دست آماده دارند.

گروه کوچک‌تری از والدین نیز هستند که به‌شکل وحشتناکی با فرزندانشان بدرفتاری می‌کنند و آنان را آزار می‌دهند. اما به‌طور کلی بزرگ‌ترین گروه، والدینی هستند که در این میانه قرار دارند. از بدرفتاری فاصله دارند؛ اما والدین ایدئالی نیز نیستند. گرفتار و مشغول‌اند و همواره زیر فشار عصبی؛ بنابراین یک روز بسیار آسان‌گیر و روز دیگر بسیار سخت‌گیرند. در ارتباط با روان‌شناسی کودک یا از دانش لازم بی‌بهره‌اند یا دانشی که در اختیار دارند، قدیمی و منسوخ است؛ بنابراین خود را به آب‌وآتش می‌زنند تا بفهمند چه باید بکنند.

والدین در این گروه میانه ممکن است به کزدین و مساعدت‌هایش در زمینه تربیت فرزند مراجعه کنند. با کزدین دربارۀ این روش غیرمعمولش صحبت کرده‌ام. در زیر متن ویراستۀ گفت‌وگوی من با او را می‌خوانید.

کازان: مردم ایده‌های خود را دربارۀ بچه‌داری و تربیت فرزندان از کجا می‌آورند؟ چه چیزی تعیین می‌کند که کسانی که بچه دارند، چه نوع پدر و مادری خواهند بود؟

کزدین: اینکه هر فرد چه جور پدر یا مادری برای فرزندش باشد، تنها از طریق والدین خودش تعیین یا دیکته نمی‌شود؛ مثلاً اکثر کودکانی که موردآزار قرار می‌گیرند، برای فرزندانشان پدر و مادری آزاردهنده نخواهند بود. ازسوی‌دیگر باید گفت برخی مسائل از دو راه منتقل می‌شود؛ یکی از آن‌ها سرمشق قراردادن است. سرمشق و الگوبودن تأثیر بسیاری بر فرد دارد؛ اما والدین اغلب به‌طرزی سازنده و راهبردی از آن استفاده نمی‌کنند.

اموری که والدین الگو و نمونه‌ای از آن خواهند بود، بیشترِ مواقع بر چگونگی رفتار کودکان، هم در مقام کودک و هم در مقام بزرگ‌سال، تأثیر می‌گذارد. برای نمونه شیوه‌ای که والدین برای اِعمال انضباط بر فرزندانشان از آن استفاده می‌کنند، همانی خواهد شد که کودکان، هم‌بازی‌ها و همسالان خود را از آن طریق منضبط می‌سازند. والدینی که طعنه و کنایه می‌زنند، کودکی خواهند داشت که برای همسالانش فردی طعنه‌زن با گفتاری کنایه‌آمیز خواهد بود. هر چه یک کودک از طرف پدر و مادرش بیشتر موردضرب‌وشتم قرار گیرد، همسالان خود را نیز بیشتر خواهد زد.

مسئلۀ دیگر این است که مغز ما به‌شکلی ساختار یافته است که در میان موضوعات مختلف، موضوعات منفی را از محیط بیرون بکشد. از دیدگاه نظریۀ تکامل، اینطور فهمیده می‌شود که مغز ما به‌شکلی انتخابی عمل می‌کند. فرض کنید همراه یا همسر یا فرزندی دارید. اگر او ده کار خوب انجام دهد، تمام حواس شما به آن یازدهمین کاری خواهد بود که شما دوست ندارید و او انجام می‌دهد.

اکنون در میان انتخاب‌های متنوع موجود شروع به جست‌وجو خواهید کرد. آنچه در مخزن [یادگرفته‌ها] دارید، احتمالاً چیزی است که از والدین خود و نیز دیگر اطرافیان و بستگان خود گرفته‌اید.

این چیزی است که توسط شخصیت فرد نیز دیکته می‌شود. برای مثال، شخصیت فرد ممکن است اندکی بی‌محابا و بی‌پروا باشد. برخی ممکن است بیشتر برون‌گرا و برخی بیشتر درون‌گرا باشند و تمام این‌ها نیزعادی است.

تنبیه راه خلاصی از شرّ رفتار منفی کودک نیست.

چیزی که «خُلق‌وخو» نامیده می‌شود، گرایش و وضعیتی فیزیولوژیک است که از لحظۀ تولدآشکارا قابل‌تشخیص است. برای مثال، کودکان کم‌سن که خلق‌وخویی منعطف و سازش‌پذیر دارند، اگر به‌محض گرسنگی به آن‌ها غذا داده نشود، چندان برایشان سخت نخواهد بود. اگر مادرشان آن‌ها را به‌دست افراد ناآشنا بدهد تا برای مدتی کودک را نگه دارند، شروع به گریه و بغض نمی‌کنند. این‌ها صرفاً تفاوت‌هایی کاملاً عادی در انسان‌هاست. بنابراین همین خلق‌وخوست که میزان تاب‌آوردن والدین مقابل واکنش فرزند را تعیین می‌کند.

یا بیایید فرض کنیم که شما یکی از مادرانی هستید که افسردگی پس از زایمان دارید. اگر این مشکل برای مدت زیادی طول بکشد، واقعاً شیوۀ بزرگ‌کردن فرزندتان تغییر می‌کند. در چنین وضعیتی شما همدلی و مهربانی کمتری دارید.

بنابراین تمام این‌ها می‌تواند واکنش‌پذیری را کاهش یا افزایش دهد: پدر ومادرتان، شخصیت خودتان که با خلق‌وخو آغاز می‌شود، تأثیر همسالان، والدین دیگران و آنچه در این آخر گفتیم، یعنی فشار عصبی.

واقعاً درمانده‌اید. داد می‌زنید. سعی می‌کنید دلیل بیاورید. فکر می‌کنید والدین بی‌نظیری هستید. گمان می‌کنید که بهترین پدر و مادرِ جهان هستید. می‌نشینید و می‌گویید که «نه؛ ما خواهرت را نمی‌زنیم. او تنها خواهری است که داری و اگر او را بزنی و زخمی کنی، مدت زیادی زنده نخواهد ماند.» همیشه خوب است که با بچۀ خود چنین کاری کنید. دلیل بیاورید؛ برای اینکه شیوۀ تفکر و نحوۀ حل مسئله‌شان را تغییر می‌دهد و بهرۀ هوشی‌ آنان را می‌افزاید. اما رفتارشان را تغییر نمی‌دهد.

بنابراین خوب است که چنین کنید؛ اما ظاهراً رفتار را تغییر نمی‌دهد. هنگامی هم که این روش بی‌نتیجه می‌ماند… البته می‌دانستیم که این روش فایده‌ای ندارد؛ چراکه والدین این عبارت بی‌نظیر را به کار می‌برند که متأسفانه «هزار بار به تو گفتم». آنچه مطالعات و پژوهش‌ها نشان می‌دهند، این است که یک دستور یا توصیه رفتار انسان را چندان تغییر نمی‌دهد.

کازان: این به چه معنی است؟

کزدین: به‌عنوان‌مثال احتمالاً هیچ فرد سیگاری‌ای روی کرۀ زمین نیست که بگوید، «چی؟! سیگارکشیدن برای من بد است؟ چرا به من نگفته بودی؟» گفتن می‌تواند کمک کند؛ اما رفتار را چندان تغییر نمی‌دهد.

والدین ممکن است شروع به استدلال کنند؛ اما حتی اگر نیت خوبی داشته باشند، احتمال دارد که کمی زیاده‌روی کنند: مثل دادزدن، برخورد و تماس فیزیکی، بچه را محکم به این‌طرف و آن‌طرف‌کشیدن. راهی که از طریق آن از شر رفتار منفی کودک خلاص شوید، تنبیه نیست؛ حتی تنبیهی عالی، تنبیهی بسیار خفیف و ملایم و سبُک، مثل اینکه کودک برای مدتی در اتاق تنها باشد یا بحث جدی با کودک، هیچ‌کدام مؤثر نیست.

کازان: خب، به‌طور خلاصه توضیح دهید که چگونه باید رفتار را بدون تنبیه تغییر داد؟

کزدین: آنچه مورد نظر است، حیطه‌ای از پژوهش است که «تحلیل رفتار کاربردی» نامیده می‌شود. در این حیطه برای تغییر رفتار بر سه چیز تمرکز می‌شود: آنچه قبل از رفتار رخ می‌دهد، اینکه چگونه رفتار را شکل می‌دهید و نهایتاً آنچه شما در پایان انجام می‌دهید.

اتفاقات بسیاری قبل از رفتار رخ می‌دهند و اگر شما به‌نحوی راهبردی از آن‌ها استفاده کنید، می‌توانید کاری کنید که کودک مطیع شود و در خواست شما را قبول کند. بیایید اینگونه در نظر بگیریم که کودک همیشه می‌گوید «نه». این مشکلِ خاصی نیست. به‌راحتی می‌توان آن را تغییر داد؛ اما والدین از تغییر آن عاجزند و معمولاً در این موقعیت‌ها می‌گویند: «بهتر است کاری را که گفتم بکنی؛ برای اینکه من می‌گویم چه کار بکنی» یا «باید برویم» یا «بهتر است همین الان این کار را بکنی؛ اگرنه مجبورت می‌کنم». این چیزی است که معمولاً پدر و مادرها می‌گویند.

خب چه چیزی قبل از رفتار رخ می‌دهد؟

یکی درخواست ملایم و دیگری انتخاب است. به‌عنوان‌مثال، «سالی، خودت را بپوشان» لحنی ملایم و مهربانانه دارد. لحن صحبت است که تعیین می‌کند که آیا درخواست شما اجابت خواهد شد یا نه. «سارا، یا کت سبزت یا ژاکت قرمزت را بپوش. می‌خواهیم بیرون برویم.» انتخاب در میان انسان‌ها احتمال قبول و پذیرش درخواست را افزایش می‌دهد. ماهیت انتخاب مهم نیست. آنچه مهم است، نمود و جلوۀ ظاهری انتخاب است. داشتن انتخابِ واقعی مسئله نیست، انسان‌ها احساس شدیدی نسبت به آن ندارند؛ اما این احساس که گزینه‌هایی برای انتخاب در میان هست، مهم است.

به‌این‌ترتیب این چیزی است که قبل از رفتار قرار می‌گیرد.

اکنون به خودِ رفتار بپردازیم. وقتی پذیرش را دریافت کردید، اگر آنچه انجام شده، همان رفتاری است که شما می‌خواهید، به‌گرمی قدردانی می‌کنید. باید دقیقاً چیزی را که پسندیده‌اید، به زبان بیاورید.

در مرکز تربیت فرزندان در دانشگاه ییل، به حل مشکلات دو نوع بچه می‌پردازیم: یک دسته آن‌هایی هستند که پرخاشگرند و مشکلات روان‌پزشکی جدی دارند؛ دستۀ دیگر کسانی اند که برای انواع مسائل عادی مراجعه می‌کنند که والدین در آن زمینه به کمک نیاز دارند. تعدادی از بچه‌هایی که اینجا می‌آیند، بدخلقیِ بسیار شدیدی دارند؛ مثلاً چهل‌وپنج دقیقه روی زمین می‌نشینند، والدین خود را می‌زنند، وسایل را خرد می‌کنند و خرابی به بار می‌آورند. پدر و مادر نیز می‌خواهند این بدخلقی را تغییر دهند. آن‌ها بچه را به‌خاطر همین بدخلقی تنبیه کرده‌اند؛ البته این تنبیه وضعیت را بدتر خواهد کرد. والدین می‌گویند: «آیا می‌توانید دربارۀ این بدخلقیِ بچه کاری کنید؟»

از پدر یا مادر می‌پرسم: «آیا بچه تابه‌حال اخلاقِ خوش داشته است؟» معمولاً می‌گویند: «نه؛ به همین دلیل هم آمده‌ام اینجا.» در این صورت می‌گوییم که ما به‌همراه شما «بازی بدخلقی» را انجام می‌دهیم و با هم آن را اجرا می‌کنیم. سعی می‌کنیم شبیه‌سازی کنیم. درواقع موقعیت‌های کاذب بدخلقی به وجود می‌آوریم؛ شبیه آنچه خلبان‌ها در جریان شبیه‌سازِ پرواز می‌کنند. بنابراین پدر یا مادر به بچه خواهد گفت: «خب؛ بیلی، می‌خواهیم با هم بازی کنیم.»

ضمناً باید درنظرداشت که بازی بر همه چیز مقدم است؛ به این معنا که هیچ تنش یا تنبیهی از قبل در کار نیست. در موقعیتی هستیم که نتیجه خوب خواهد بود؛ واقعاً خیلی خوب.

می‌گویم: «می‌خواهیم با هم بازی کنیم و آن بازی هم اینطور است که من به تو خواهم گفت که نمی‌توانی از پس کاری خاص بربیایی؛ اما تو واقعاً می‌توانی آن کار را انجام بدهی. می‌توانی عصبانی و بداخلاق بشوی؛ اما این بار مادرت را نخواهی زد و خودت را روی زمین نمی‌اندازی. این فقط بازی است؛ اما اگر بتوانی آن را انجام بدهی، به تو در این جدول دو امتیاز خواهم داد. بنابراین مادر خم می‌شود و لبخند می زند و آهسته و درِ گوشی به این شکل بامزه می‌گوید: ‘خب؛ بیلی، امشب نمی‌توانی تلویزیون تماشا کنی’ و بیلی، تو خشمگین می‌شوی؛ اما مامان را نمی‌زنی و خودت را روی زمین نمی‌اندازی.»

بعد از این بداخلاقی ساختگی، بچه احتمالاً کمی لبخند می زند و مادر با شور و حرارتِ ویژه‌ای می‌گوید: «عالی بود! باورم نمی‌شود که توانستی این کار را بکنی.»

ترغیب‌کردن کودک به انجام رفتار، مغز را تغییر می‌دهد و عادت را تثبیت می‌کند. ما این کار را فقط یک بار کرده‌ایم. بنابراین الان به بیلی می گوییم: «بیلی، شرط می‌بندم که دوباره نمی‌توانی این کار را بکنی. فکر نمی‌کنم بچه‌ای وجود داشته باشد که بتواند این کار را دوبار پشت سر هم انجام بدهد.» بیلی لبخند می زند و می‌گوید: «نه؛ من می‌توانم. می‌توانم این کار را بکنم.» من می‌گویم: «خب؛ پس یک بار دیگر انجامش می‌دهیم.»

شما دوباره این کار را می‌کنید و همان اتفاقات تکرار می‌شود. اگر بدخلقی مؤلفه‌های متفاوتی داشته باشد، شروط خود را تغییر می‌دهید. این بار هرکاری نمی‌کنید. این تمرین را شاید یکی‌دو بار در روز انجام می‌دهید و برای مدتی این کار را تکرار می‌کنید.

همان‌طور که هر چند روز این کار را انجام می‌دهید، نوعی بدخلقی واقعی در خارج از بازی نیز به وقوع می‌پیوندد. این بداخلاقی بهتر از قبل است؛ کم یا زیاد. اکنون می‌گویید: «بیلی، نمی‌توانم باور کنم. ما این دفعه بازی نمی‌کردیم؛ ولی من دیدم که تو از دست خواهرت خیلی عصبانی شدی، اما هیچ کسی را نزدی. فوق‌العاده بود.»

شاید باز هم مدتی به انجام بازی ادامه دهید؛ اما چیزی که اتفاق می‌افتد، این است که احتمال وقوع این بداخلاقی خارج از بازی واقعاً کم می‌شود.

تغییر معمولاً در طی یک‌تاسه هفته رخ می‌دهد؛ اما این فقط یکی از موضوعاتی است که ما با آن‌ها سروکار داریم. والدین معمولاً به‌خاطر بچه‌هایی به ما مراجعه می‌کنند که معلمانشان را گاز می‌گیرند یا باعث آتش‌سوزی می‌شوند. اینجا دیگر موضوع جدی است. یا برخی اوقات والدین به این دلیل به ما مراجعه می‌کنند که فرزندشان سبزیجات نمی‌خورد یا تکالیفش را انجام نمی‌دهد.

رویکرد بنیادی و اساسی این است که چه چیزی قبل از رفتار رخ می‌دهد که شما می‌توانید کاری کنید که آن را تغییر دهید؟ آیا می‌توانید رفتار جدید را تکرار کنید؟ آیا می‌توانید رفتار جدید را با تمجید تثبیت کنید؟ آنچه اتفاق می‌افتد، این است که والدین فکر می‌کنند انضباط یعنی تنبیه‌کردن و درحقیقت این روشی نیست که به‌واسطۀ آن رفتار تغییر می‌کند.

این روش برای تمام سنین کارایی دارد. بیایید فرض کنیم که شما دختر نوجوانی دارید که به شما می‌گوید: «مامان، تو خیلی پست و عوضی هستی. تو برای من چه کار کرده‌ای؟ فقط به فکر خودت هستی.»

با شنیدن چنین حرفی والدین می‌خواهند زمین دهان باز کند و آن‌ها را ببلعد؛ چراکه تمام زندگی خود را وقف آن بچه کرده‌اند. چطور می‌توانیم از شر این طرز برخوردهای دوران نوجوانی خلاص شویم؟ اسم آن را «متضادهای مثبت»۱ گذاشته‌ایم. هر موقع می‌خواهید از شر چیزی خلاص شوید، ببینید به‌جای آن چه چیزی می‌خواهید؟ باید بدانید که حذف آن به تنهایی کارگشا نخواهد بود.

کازان: در ارتباط با این مثال نوجوانی، روش ایجاد رفتار متضاد مثبت چیست؟

کزدین: نوجوان ممکن است سر میز شام ساکت نشسته باشد و هیچ چیز منفی هم نگوید. خب؛ هنگامی که می‌خواهید شروع کنید، یکی از متضادهای مثبت برخی مواقع می‌تواند تقویتِ رخ‌ندادن آن رفتار منفی باشد.

به‌این‌ترتیب شما می‌گویید: «مرین، خیلی خوب شد که شام با ما هستی. خیلی خوب است که اینجا پیش مایی.» آنچه این گفته می‌کند، تقویت این احتمال است که مرین دوباره سر میز شام حاضر شود و هیچ حرف منفی هم نزند. ممکن است مرین در جواب شما بگوید: «می‌شود آووکادو و خوراک نخود را به من بدهید؟» شما هم می‌گویید: «حتماً. البته.»

اینجا شور و حرارتی نیاز ندارید.

از رفتارهای ساده به پیچیده ادامه می‌دهید و خیلی زود مرین را در موقعیت‌های دیگری می‌بینید که حرف‌های مثبت و خوب می زند. ما والدین را آموزش می‌دهیم که چنین موقعیت‌هایی را که ممکن است سازندۀ رفتار مثبت باشد، غنمیت شمرند و از آن‌ استفاده کنند. اوضاع به‌سرعت تغییر می‌کند و دیگر شنوندۀ جمله‌هایی همچون «تو پست و عوضی هستی» نخواهید بود. شما متضادهای مثبت ساخته‌اید.

سعی نمی‌کنید سرکوب کنید؛ مثل اینکه بگویید: «برای تمام کارهایی که برای تو کرده‌ام، اینطور با من برخورد نکن!» تحقیقات نشان می‌دهند که برخوردهایی مثل سرکوب‌کردن و تحت‌فشار قراردادن منجر به رفتار واکنشی در کودک می‌شود. سبب می‌شود که به‌محض اینکه از مدرسه به خانه می‌رسند، از شما دوری کنند. این روش همچنین باعث ایجاد تعاملاتی منفی با شما می‌شود.

کازان: این برای من بسیار جذاب است؛ چون حس می‌کنم این روش کارآمد است. اما ضمناً احساس می‌کنم که برای والدین سخت است که تصمیم بگیرند چنین رفتار کنند. آیا شما هم همین حس را دارید؟

کزدین: بله؛ بخشی از دلیلِ داشتنِ چنین حسی این است که برخلاف آن چیزی است که آموزش دیده‌ایم. برعکسِ آن چیزی است که فکر می‌کنیم: اگر بچه کاری را نمی‌کند، باید تنبیهش کنید.

پدرها و مادرها بسیار خسته شده‌اند؛ به این علت که فکر می‌کنند هیچ ابزار مؤثری در اختیار ندارند و قدرت، اوضاع را بدتر می‌کند.

ما بچه‌ها را تغییر نمی‌دهیم؛ ما والدین را تغییر می‌دهیم و آن‌ها بچه‌ها را تغییر می‌دهند.

وب سایت ترجمان – ترجمه احسان یزدانی

نوع مطلب : روانشناسی کودک، راه های پرورش خلاقیت در کودکان، 
برچسب ها : تربیت فرزندان تان، صدمه زدن فیزیکی، پدرها و مادرها، موسیقی های کودک، گمپ گلا، تنبیه های سازنده،
لینک های مرتبط : گمپ گلا،
چهارشنبه 26 دی 1397 04:44 ب.ظ
<a href="http://www.ajupiter.com/air-jordan-retro-1-femminile-blu-verde-schuhec">air jordan retro 1 femminile blu verde</a> <a href="http://www.bcwatershow.com/nike-free-run-4.0-dam%C3%A4nner-gelb-grau-schuheg">nike free run 4.0 dam盲nner gelb grau</a> <a href="http://www.lavantafilm.com/nike-lunar-pegasus-gr%C3%B8n-kurpesc">nike lunar pegasus gr酶n</a> <a href="http://www.lindaeshop.com/nike-foamposite-argent-age-x5-obuvg">nike foamposite argent age x5</a> <a href="http://www.pvktechinfo.com/lebron-12-fruity-pebbles-hvit-foam-scarpee">lebron 12 fruity pebbles hvit foam</a> <a href="http://www.reddotsmedia.com/nike-air-max-tailwind-7-s%C3%B8lv-svart-butya">nike air max tailwind 7 s酶lv svart</a>
visasdecanada http://www.visasdecanada.com/
سه شنبه 25 دی 1397 09:09 ب.ظ
<a href="http://www.dssecrets.com/mccullough-chris-1-jersey-xl-nflb">mccullough chris 1 jersey xl</a> <a href="http://www.bestbuycp.com/nike-air-max-one-flyknit-skot">nike air max one flyknit</a> <a href="http://www.manutdicerink.com/nike-roshe-run-black-hyperfuse-trainersf">nike roshe run black hyperfuse</a> <a href="http://www.mauloaspa.com/reebok-cl-shx-runner-sp-alle-sort-chaussuresa">reebok cl shx runner sp alle sort</a> <a href="http://www.fabriquestore.com/silver-gold-mens-nike-free-tr-shoes-footg">silver gold mens nike free tr shoes</a> <a href="http://www.brydesmarine.com/polo-hombres-zip-up-sweater-polo_m">polo hombres zip up sweater</a>
nike hypershift squadron blu link http://www.jordanfemmes.com/nike-hypershift-squadron-blu-link-kurpesc
سه شنبه 25 دی 1397 09:08 ب.ظ
<a href="http://www.keluarannomor.com/nfl-womens-nike-pittsburgh-steelers-83-heath-miller-black-backer-slim-fit-long-sleeve-t-shirt-nflt">nfl womens nike pittsburgh steelers 83 heath miller black backer slim fit long sleeve t shirt</a> <a href="http://www.missworldperu.com/air-huarache-cargo-khaki-white-lizard-huarache-trainersd">air huarache cargo khaki white lizard huarache</a> <a href="http://www.moruamai.com/nike-free-run-mens-cheap-australia-runninga">nike free run mens cheap australia</a> <a href="http://www.ctcpes.com/air-jordan-8-blanco-and-oro-coins-kurpesb">air jordan 8 blanco and oro coins</a> <a href="http://www.uygulamaca.com/ray-ban-justin-womens-sunglassesr">ray ban justin womens</a> <a href="http://www.cheekzmusic.com/new-york-yankees-retro-jersey-nfle">new york yankees retro jersey</a>
air jordan 1 retro varsity rojo and negro edition http://www.sankiordayim.com/air-jordan-1-retro-varsity-rojo-and-negro-edition-kurpesd
یکشنبه 23 دی 1397 05:31 ب.ظ
<a href="http://www.drmilliecalko.com/brett-favre-womens-purple-nike-nfl-minnesota-vikings-pullover-hoodie-name-number-logo-4-nflx">brett favre womens purple nike nfl minnesota vikings pullover hoodie name number logo 4</a> <a href="http://www.jishnuguha.com/nike-air-max-tavas-bianca-and-nero-butye">nike air max tavas bianca and nero</a> <a href="http://www.joehalvorson.com/kyrie-3-rojo-kurpesd">kyrie 3 rojo</a> <a href="http://www.proximityhome.com/ralph-lauren-jumpers-grey-green-polow">ralph lauren jumpers grey green</a> <a href="http://www.samexllc.com/jordan-7-noir-and-blanc-butyf">jordan 7 noir and blanc</a> <a href="http://www.sandeneuhofer.com/herren-ralph-lauren-jackets-grau-khaki-poloz">herren ralph lauren jackets grau khaki</a>
scmvietnam http://www.scmvietnam.com/
یکشنبه 16 دی 1397 02:44 ب.ظ
<a href="http://www.paulabandura.com/prada-bowling-bag-pradar">prada bowling bag</a> <a href="http://www.cartsdk.com/black-and-gray-new-balance-574-skos">black and gray new balance 574</a> <a href="http://www.breachurch.com/orioles-2-j.j.-hardy-orange-alternate-stitched-mlb-jersey-nflg">orioles 2 j.j. hardy orange alternate stitched mlb jersey</a> <a href="http://www.facommobiles.com/nike-air-force-1-rt-mid-black-skoa">nike air force 1 rt mid black</a> <a href="http://www.sarkariresurt.com/burberry-scarf-glove-set-scarfr">burberry scarf glove set</a> <a href="http://www.oriturk.com/nike-air-huarache-black-orange-womens-pink-sneakerb">nike air huarache black orange womens pink</a>
bydecode http://www.bydecode.com/
یکشنبه 16 دی 1397 02:39 ب.ظ
<a href="http://www.xhlvwang.com/game-white-patrick-kerney-road-jersey-97-seattle-seahawks-nk280943-nflc">game white patrick kerney road jersey 97 seattle seahawks nk280943</a> <a href="http://www.apconcierge.com/nike-air-max-1-leather-premium-wheat-skoc">nike air max 1 leather premium wheat</a> <a href="http://www.ouaias.com/buy-burberry-scarf-cheap-scarfr">buy burberry scarf cheap</a> <a href="http://www.fitbodysoul.com/yellow-black-womens-new-balance-360-shoes-sneakera">yellow black womens new balance 360 shoes</a> <a href="http://www.bydecode.com/nike-free-flyknit-nsw-2016-shoesb">nike free flyknit nsw 2016</a> <a href="http://www.vindianescort.com/ray-ban-clubmaster-rb3016-w0365-sunglassesr">ray ban clubmaster rb3016 w0365</a>
vindianescort http://www.vindianescort.com/
پنجشنبه 13 دی 1397 12:41 ق.ظ
<a href="http://www.paulabandura.com/discount-links-of-london-charm-big-applelinks-of-london-sweetiesuper-quality-jewelryr">discount links of london charm big applelinks of london sweetiesuper quality</a> <a href="http://www.cartsdk.com/nike-lebron-14-gold-pink-shoesv">nike lebron 14 gold pink</a> <a href="http://www.breachurch.com/mackage-satchel-leather-flip-flops-mackagea">mackage satchel leather flip flops</a> <a href="http://www.facommobiles.com/north-face-hyvent-leaking-yelp-northfacec">north face hyvent leaking yelp</a> <a href="http://www.sarkariresurt.com/prada-double-bag-black-and-red-pradar">prada double bag black and red</a> <a href="http://www.oriturk.com/nike-magista-obra-2-elite-pack-skos">nike magista obra 2 elite pack</a>
gbwpvqyg http://www.gbwpvqyg.com/
پنجشنبه 13 دی 1397 12:40 ق.ظ
<a href="http://www.fintecsales.com/trap-cut-links-of-london-friendship-bracelet-onlinelinks-of-london-charm-salebest-value-jewelryr">trap cut links of london friendship bracelet onlinelinks of london charm salebest value</a> <a href="http://www.metinmilli.com/nike-lebron-14-gold-pink-shoesv">nike lebron 14 gold pink</a> <a href="http://www.cosonventa.com/mackage-handbag-charms-mini-mackagee">mackage handbag charms mini</a> <a href="http://www.lebosmartlipo.com/the-north-face-hyvent-bunda-university-northfacea">the north face hyvent bunda university</a> <a href="http://www.talentbschool.com/prada-galleria-saffiano-leather-bag-pradar">prada galleria saffiano leather bag</a> <a href="http://www.demuslimah.com/adidas-energy-boost-prezzo-skos">adidas energy boost prezzo</a>
tragemaus http://www.tragemaus.com/
چهارشنبه 12 دی 1397 10:45 ق.ظ
<a href="http://www.diarso.com/mackage-jacket-leather-sleeves-mackager">mackage jacket leather sleeves</a> <a href="http://www.swellvelo.com/mennns-nike-air-max-90-hvit-shoesn">mennns nike air max 90 hvit</a> <a href="http://www.proyectosuraj.com/burberry-tie-price-india-tier">burberry tie price india</a> <a href="http://www.geoffglisson.com/burberry-scarf-online-scarfr">burberry scarf online</a> <a href="http://www.madamevelvet.com/nobis-cartel-yellow-nobisr">nobis cartel yellow</a> <a href="http://www.zinoviaenache.com/vibram-fivefingers-speed-black-orange-trainersa">vibram fivefingers speed black orange</a>
arenewedimage http://www.arenewedimage.com/
دوشنبه 10 دی 1397 05:48 ب.ظ
<a href="http://www.masterelief.com/nike-lebron-james-or-obuvg">nike lebron james or</a> <a href="http://www.nwlcenter.com/nike-cortez-wei%C3%9F-toddler-scarped">nike cortez wei脽 toddler</a> <a href="http://www.piezoinjector.com/air-jordan-13-flint-french-azul-butya">air jordan 13 flint french azul</a> <a href="http://www.printonlipro.com/nike-air-max-zero-qs-hvit-chaussurese">nike air max zero qs hvit</a> <a href="http://www.biagricola.com/air-jordan-future-alle-r%C3%B8d-butya">air jordan future alle r酶d</a> <a href="http://www.dennygorman.com/air-jordan-retro-8-cool-grigio-violet-bianca-schuheg">air jordan retro 8 cool grigio violet bianca</a>
bluerosegear http://www.bluerosegear.com/
شنبه 8 دی 1397 04:42 ب.ظ
<a href="http://www.tvjuti65.com/nike-flyknit-lunar-1-marrone-arancia-kurpesb">nike flyknit lunar 1 marrone arancia</a> <a href="http://www.pbyz412s.com/adidas-nmd-runner-gris-mujeres-hack-schuhee">adidas nmd runner gris mujeres hack</a> <a href="http://www.x745mfcu.com/nike-lunarglide-7-femminile-bianca-gituttio-butyd">nike lunarglide 7 femminile bianca gituttio</a> <a href="http://www.dkouevy6.com/nike-flyknit-lunar-3-s%C3%B8lv-rosa-obuvc">nike flyknit lunar 3 s酶lv rosa</a> <a href="http://www.15wij42f.com/nike-kobe-11-flyknit-maschio-multicolor-scarpee">nike kobe 11 flyknit maschio multicolor</a> <a href="http://www.5k71d4ly.com/nike-air-max-plus-tn-marine-blau-gun-obuvd">nike air max plus tn marine blau gun</a>
eqjryy86 http://www.eqjryy86.com/
جمعه 7 دی 1397 05:08 ق.ظ
<a href="http://www.q14rzxj1.com/nike-air-huarache-triple-schwarz-kaufen-online-butyc">nike air huarache triple schwarz kaufen online</a> <a href="http://www.9eatxi60.com/jordan-5-negro-grape-kijiji-scarpeb">jordan 5 negro grape kijiji</a> <a href="http://www.6klngb19.com/nike-kobe-11-schwarz-horse-verkauf-kurpesf">nike kobe 11 schwarz horse verkauf</a> <a href="http://www.nawe264s.com/nike-b%C3%B8rn-sko-brun-gr%C3%A5-scarpea">nike b酶rn sko brun gr氓</a> <a href="http://www.b0mqjns5.com/air-jordan-retro-4-svart-and-bl%C3%A5-obuvb">air jordan retro 4 svart and bl氓</a> <a href="http://www.oiev6b3d.com/nike-lunarglide-5-femminile-a-buon-mercato-chaussuresd">nike lunarglide 5 femminile a buon mercato</a>
j5oepgxg http://www.j5oepgxg.com/
جمعه 7 دی 1397 05:07 ق.ظ
<a href="http://www.33ocbhxx.com/lebron-14-marine-pe-games-butye">lebron 14 marine pe games</a> <a href="http://www.ou5cxgy0.com/nike-zoom-winflo-3-femmes-fonctionnement-chaussures-girl-butya">nike zoom winflo 3 femmes fonctionnement chaussures girl</a> <a href="http://www.5m9w6ysn.com/billig-air-max-tn-obuvb">billig air max tn</a> <a href="http://www.6iqdfvgi.com/jordan-3-negro-cehombrest-2013-scarpec">jordan 3 negro cehombrest 2013</a> <a href="http://www.nfnl51ta.com/air-jordan-7-retro-french-azul-2012-schuhef">air jordan 7 retro french azul 2012</a> <a href="http://www.p4vepcy8.com/jordan-6-olympic-or-scarpec">jordan 6 olympic or</a>
gns236sp http://www.gns236sp.com/
پنجشنبه 6 دی 1397 11:07 ب.ظ
<a href="http://www.daddeaze.com/adidas-eqt-ni%C3%B1os-zapatos-amarillo-p%C3%BArpura-kurpesa">adidas eqt ni帽os zapatos amarillo p煤rpura</a> <a href="http://www.debracousins.com/pink-green-womens-nike-hyperdunk-2014-low-shoes-sneakerb">pink green womens nike hyperdunk 2014 low shoes</a> <a href="http://www.yankaripark.com/air-jordan-9-sneakers-the-year-shoesg">air jordan 9 sneakers the year</a> <a href="http://www.yicailottery.com/university-of-michigan-winter-hat-hats">university of michigan winter hat</a> <a href="http://www.calebcraw.com/purple-red-womens-nike-air-max-flair-shoes-sneakerf">purple red womens nike air max flair shoes</a> <a href="http://www.liquidputter.com/adidas-neo-cuir-chaussures-obuvc">adidas neo cuir chaussures</a>
canditatenext http://www.canditatenext.com/
پنجشنبه 6 دی 1397 11:07 ب.ظ
<a href="http://www.kainjipark.com/new-balance-trail-running-shoes-sale-zapatosu">new balance trail running shoes sale</a> <a href="http://www.lapthelakes.com/jordan-12-negro-rosado-chaussuresa">jordan 12 negro rosado</a> <a href="http://www.delmaroffice.com/eric-weddle-32-jersey-devil-nfle">eric weddle 32 jersey devil</a> <a href="http://www.medieneinsatz.com/jordan-1-black-toe-rip-hamilton-runningg">jordan 1 black toe rip hamilton</a> <a href="http://www.linexcanton.com/35-authentic-grant-hill-detroit-pistons-jersey-mens-adidas-nba-purple-throwback-1995-all-nflv">35 authentic grant hill detroit pistons jersey mens adidas nba purple throwback 1995 all</a> <a href="http://www.saskostomy.com/nike-kyrie-1-green-red-trainersa">nike kyrie 1 green red</a>
mengenmetal http://www.mengenmetal.com/
پنجشنبه 6 دی 1397 03:37 ب.ظ
<a href="http://www.coderfinca.com/adidas-prougeator-lz-junior-kurpesf">adidas prougeator lz junior</a> <a href="http://www.deedeephelps.com/hommes-big-pony-polo-blanc-gris-poloz">hommes big pony polo blanc gris</a> <a href="http://www.domcilios.com/nike-flyknit-racer-oreo-2.0-kj%C3%B8pe-scarpeb">nike flyknit racer oreo 2.0 kj酶pe</a> <a href="http://www.hartsigsupply.com/stars-14-jamie-benn-white-sawyer-hooded-sweatshirt-stitched-nhl-jersey-nfls">stars 14 jamie benn white sawyer hooded sweatshirt stitched nhl jersey</a> <a href="http://www.iptvpackage.com/nike-kyrie-2-basketballe-schuhe-dam%C3%A4nner-scarpeg">nike kyrie 2 basketballe schuhe dam盲nner</a> <a href="http://www.nishajagmohan.com/nike-roshe-run-speckle-gelb-obuvd">nike roshe run speckle gelb</a>
magnitudezero http://www.magnitudezero.com/
پنجشنبه 6 دی 1397 03:37 ب.ظ
<a href="http://www.mynewsoutlet.com/nike-basketbtutti-bianca-viola-scarpea">nike basketbtutti bianca viola</a> <a href="http://www.yudfdgi.com/nike-roshe-run-slip-hvit-s%C3%B8lv-chaussuresf">nike roshe run slip hvit s酶lv</a> <a href="http://www.djdiscgolf.com/jordan-10-fusion-rosso-material-kurpese">jordan 10 fusion rosso material</a> <a href="http://www.guesthousesas.com/air-max-2017-marron-inferno-obuva">air max 2017 marron inferno</a> <a href="http://www.lindatompkin.com/ralph-lauren-tees-rose-polox">ralph lauren tees rose</a> <a href="http://www.marilynbos.com/nike-hypershift-sort-schuhed">nike hypershift sort</a>
beaudoutjoel http://www.beaudoutjoel.com/
پنجشنبه 6 دی 1397 03:36 ب.ظ
<a href="http://www.levazarkhin.com/roshe-run-yeezy-2-for-verkauf-california-scarped">roshe run yeezy 2 for verkauf california</a> <a href="http://www.postanje.com/nike-womens-dwayne-harris-game-black-home-jersey-oakland-raiders-nfl-17-nflw">nike womens dwayne harris game black home jersey oakland raiders nfl 17</a> <a href="http://www.rbengals.com/limited-nike-navy-blue-womens-jamize-olawale-home-jersey-nfl-49-dallas-cowboys-vapor-untouchable-nflz">limited nike navy blue womens jamize olawale home jersey nfl 49 dallas cowboys vapor untouchable</a> <a href="http://www.smartpaul.com/nike-free-inneva-woven-negro-comprar-kurpesa">nike free inneva woven negro comprar</a> <a href="http://www.nickebrown.com/nike-huarache-qs-negro-rojo-blanco-butyg">nike huarache qs negro rojo blanco</a> <a href="http://www.olneyagroup.com/blackhawks-50-corey-crawford-charcoal-cross-check-fashion-stitched-nhl-jersey-nflx">blackhawks 50 corey crawford charcoal cross check fashion stitched nhl jersey</a>
ikennemer http://www.ikennemer.com/
پنجشنبه 6 دی 1397 03:36 ب.ظ
<a href="http://www.maxpectations.com/nike-dunk-sb-low-tokyo-taxi-azul-obuve">nike dunk sb low tokyo taxi azul</a> <a href="http://www.sedefmobilyam.com/nike-free-run-3-kvinders-bl%C3%A5-guld-scarpec">nike free run 3 kvinders bl氓 guld</a> <a href="http://www.akissilindir.com/air-jordan-1-blanc-natural-gris-kurpesb">air jordan 1 blanc natural gris</a> <a href="http://www.freakvr.com/nfl-joe-haeg-womens-limited-royal-blue-jersey-73-indianapolis-colts-nike-rush-vapor-untouchable-nflr">nfl joe haeg womens limited royal blue jersey 73 indianapolis colts nike rush vapor untouchable</a> <a href="http://www.kuaforylmz.com/nike-air-max-thea-mesh-and-cuero-zapatillas-butyg">nike air max thea mesh and cuero zapatillas</a> <a href="http://www.moobletravels.com/new-york-yankees-youth-jersey-nflz">new york yankees youth jersey</a>
flyboardbc http://www.flyboardbc.com/
پنجشنبه 6 دی 1397 03:36 ب.ظ
<a href="http://www.onlypolicy.com/nike-air-max-2014-mujeres-gris-plata-scarpeb">nike air max 2014 mujeres gris plata</a> <a href="http://www.puenteconceyu.com/youth-nike-dallas-cowboys-9-tony-romo-limited-black-2016-salute-to-service-nfl-jersey-nfls">youth nike dallas cowboys 9 tony romo limited black 2016 salute to service nfl jersey</a> <a href="http://www.ziabio.com/nike-air-max-tavas-rouge-junior-scarpeg">nike air max tavas rouge junior</a> <a href="http://www.zumbanoumea.com/adidas-stan-smith-neo-hvit-fairway-obuvd">adidas stan smith neo hvit fairway</a> <a href="http://www.arcadeabit.com/nike-roshe-run-high-orange-vert-scarpea">nike roshe run high orange vert</a> <a href="http://www.charlomagno.com/dam%C3%A4nner-nike-free-5.0-v4-leopard-laufen-schwarz-schuhe-schuhec">dam盲nner nike free 5.0 v4 leopard laufen schwarz schuhe</a>
lakefrontlane http://www.lakefrontlane.com/
پنجشنبه 6 دی 1397 05:24 ق.ظ
<a href="http://www.netcarbdiet.com/michael-kors-brown-hamilton-satchel-mkr">michael kors brown hamilton satchel</a> <a href="http://www.cbstriad.com/nike-blazer-leggings-nike-grey-sneakere">nike blazer leggings nike grey</a> <a href="http://www.divorcecpas.com/houston-rockets-kevin-martin-12-white-swingman-jersey-nflb">houston rockets kevin martin 12 white swingman jersey</a> <a href="http://www.sncforyou.com/nike-free-run-5.0-black-and-white-womens-error-shoesc">nike free run 5.0 black and white womens error</a> <a href="http://www.allefuerbeate.com/jordan-11-low-red-python-skog">jordan 11 low red python</a> <a href="http://www.rodabroad.com/nike-kd-8-purple-quilt-sportsf">nike kd 8 purple quilt</a>
tlclease http://www.tlclease.com/
پنجشنبه 6 دی 1397 05:24 ق.ظ
<a href="http://www.trendwaching.com/nike-huarache-free-run-navy-blue-skob">nike huarache free run navy blue</a> <a href="http://www.vishwashroff.com/adidas-superstar-2-light-blau-shoesv">adidas superstar 2 light blau</a> <a href="http://www.zlotyul.com/air-max-2015-leather-all-black-runninga">air max 2015 leather all black</a> <a href="http://www.chieao.com/ray-ban-aviator-silver-frame-green-lens-sunglassesr">ray ban aviator silver frame green lens</a> <a href="http://www.mbesthetics.com/reebok-gl-6000-white-shoesv">reebok gl 6000 white</a> <a href="http://www.filmtele.com/nike-fragment-design-zoom-hyperrev-skow">nike fragment design zoom hyperrev</a>
topangafire http://www.topangafire.com/
پنجشنبه 6 دی 1397 02:25 ق.ظ
<a href="http://www.georgesherry.com/air-jordan-retro-12-kinder-gr%C3%BCn-obuvc">air jordan retro 12 kinder gr眉n</a> <a href="http://www.jenalgroup.com/indians-30-tyler-naquin-grey-flexbase-authentic-collection-2016-world-series-bound-stitched-mlb-jersey-nflw">indians 30 tyler naquin grey flexbase authentic collection 2016 world series bound stitched mlb jersey</a> <a href="http://www.badacamshotel.com/kirk-cousins-8-washington-redskins-jersey-nflv">kirk cousins 8 washington redskins jersey</a> <a href="http://www.compressmyjs.com/air-jordan-5-retro-black-grape-austin-mahone-skog">air jordan 5 retro black grape austin mahone</a> <a href="http://www.fetison.com/jordan-5-black-university-blue-skob">jordan 5 black university blue</a> <a href="http://www.neffloot.com/oakland-university-new-era-ncaa-2-tone-59fifty-cap-black-gold-hatd">oakland university new era ncaa 2 tone 59fifty cap black gold</a>
crisgarrett http://www.crisgarrett.com/
پنجشنبه 6 دی 1397 02:25 ق.ظ
<a href="http://www.mikespothole.com/womens-nike-huarache-ultra-blue-yellow-skob">womens nike huarache ultra blue yellow</a> <a href="http://www.theclaydoctor.com/new-era-kansas-city-royals-knit-hat-giveaway-hata">new era kansas city royals knit hat giveaway</a> <a href="http://www.allthatspool.com/nike-cortez-deluxe-sale-runninge">nike cortez deluxe sale</a> <a href="http://www.ihavewed.com/nike-free-run-3-schwarz-and-silber-dam%C3%A4nner-schuhea">nike free run 3 schwarz and silber dam盲nner</a> <a href="http://www.cloudsmartin.com/adidas-harden-1-bianca-jordans-scarpeb">adidas harden 1 bianca jordans</a> <a href="http://www.myachingoa.com/nike-air-max-95-green-spain-shoeso">nike air max 95 green spain</a>
rejuvmedia http://www.rejuvmedia.com/
سه شنبه 4 دی 1397 04:50 ب.ظ
<a href="http://www.khalataxi.com/mens-adidas-springblade-drive-2.0-grey-runningf">mens adidas springblade drive 2.0 grey</a> <a href="http://www.miaclearbras.com/minnesota-timberwolves-21-kevin-garnett-black-jerseys-shorts-nba-suits-nflv">minnesota timberwolves 21 kevin garnett black jerseys shorts nba suits</a> <a href="http://www.divyangbazar.com/air-jordan-1-heiress-velvet-ebay-trainersa">air jordan 1 heiress velvet ebay</a> <a href="http://www.dixiepundit.com/nike-air-max-90-femmes-gris-rose-scarpec">nike air max 90 femmes gris rose</a> <a href="http://www.ifshaildamage.com/air-jordan-retro-17-wei%C3%9F-lila-kurpesc">air jordan retro 17 wei脽 lila</a> <a href="http://www.nanterrelec.com/ray-ban-aviator-3025-55mm-uv-sunglassesg">ray ban aviator 3025 55mm uv</a>
thehodostore http://www.thehodostore.com/
سه شنبه 4 دی 1397 04:13 ب.ظ
<a href="http://www.agichipay.com/air-jordan-retro-6-bambini-grigio-argento-scarpec">air jordan retro 6 bambini grigio argento</a> <a href="http://www.millsbulb.com/nike-air-huarache-lyser%C3%B8d-zebra-kurpesc">nike air huarache lyser酶d zebra</a> <a href="http://www.hamshrd.com/ray-ban-aviator-large-metal-3025-polarized-mirror-sunglassesg">ray ban aviator large metal 3025 polarized mirror</a> <a href="http://www.lroyroofing.com/nike-ash-william-hayes-backer-nfl-95-miami-dolphins-pullover-hoodie-nflr">nike ash william hayes backer nfl 95 miami dolphins pullover hoodie</a> <a href="http://www.golfbodyshop.com/nike-air-max-tavas-south-africa-skoa">nike air max tavas south africa</a> <a href="http://www.yufnsyb.com/yellow-black-womens-nike-air-max-bw-shoes-sneakerf">yellow black womens nike air max bw shoes</a>
scoptix http://www.scoptix.com/
سه شنبه 4 دی 1397 04:13 ب.ظ
<a href="http://www.ntygadget.com/women-2012-new-nfl-jerseys-san-francisco-49ers-53-navorro-bowman-red-jerseys-hall-of-fames-50th-patch-nflv">women 2012 new nfl jerseys san francisco 49ers 53 navorro bowman red jerseys hall of fames 50th patch</a> <a href="http://www.purchasetulsa.com/adidas-nmd-runner-vintage-white-and-lush-red-light-trainersa">adidas nmd runner vintage white and lush red light</a> <a href="http://www.pennywave.com/kvinners-nike-air-max-90-vt-oransje-svart-scarped">kvinners nike air max 90 vt oransje svart</a> <a href="http://www.scoptix.com/air-jordan-11-low-infrarosso-kurpesd">air jordan 11 low infrarosso</a> <a href="http://www.domodrzwi.com/original-ray-ban-sunglasses-starting-price-comparison-sunglassesd">original ray ban sunglasses starting price comparison</a> <a href="http://www.magneticduo.com/denver-broncos-carlos-henderson-womens-orange-nike-11-nfl-long-sleeve-t-shirt-backer-nflr">denver broncos carlos henderson womens orange nike 11 nfl long sleeve t shirt backer</a>
ihavewed http://www.ihavewed.com/
سه شنبه 4 دی 1397 04:12 ب.ظ
<a href="http://www.atolyekarinca.com/nike-air-force-1-custom-gator-sneakere">nike air force 1 custom gator</a> <a href="http://www.dfarrie.com/bleach-nike-dunks-for-vendita-obuvc">bleach nike dunks for vendita</a> <a href="http://www.mwsuperstore.com/nike-mens-marquel-lee-elite-black-home-jersey-oakland-raiders-nfl-55-vapor-untouchable-nflw">nike mens marquel lee elite black home jersey oakland raiders nfl 55 vapor untouchable</a> <a href="http://www.shanamorgan.com/chicago-bulls-michael-jordan-hoodie-new-adult-size-medium-other-nflv">chicago bulls michael jordan hoodie new adult size medium other</a> <a href="http://www.crisgarrett.com/nike-sb-blazer-low-mens-orange-skog">nike sb blazer low mens orange</a> <a href="http://www.rejuvmedia.com/nike-free-5.0-shoes-womens-white-green-skob">nike free 5.0 shoes womens white green</a>
theprintjobs http://www.theprintjobs.com/
دوشنبه 3 دی 1397 08:57 ق.ظ
<a href="http://www.smihawaii.com/nike-air-foamposite-pro-dark-obsidian-dark-obsidian-blu-aquamarine-schuhef">nike air foamposite pro dark obsidian dark obsidian blu aquamarine</a> <a href="http://www.syunpatsu.com/nike-free-3.0-grau-and-blau-light-obuvg">nike free 3.0 grau and blau light</a> <a href="http://www.falsterboyoga.com/nike-free-flyknit-4.0-dam%C3%A4nner-orange-himmelblau-chaussuresa">nike free flyknit 4.0 dam盲nner orange himmelblau</a> <a href="http://www.forexfxgweb.com/ua-micro-g-torch-jaune-argent-butya">ua micro g torch jaune argent</a> <a href="http://www.gagnetoo.com/jordan-3-noir-fire-rouge-obuvd">jordan 3 noir fire rouge</a> <a href="http://www.gccalifornia.com/maschio-nike-air-presto-grigio-viola-scarpea">maschio nike air presto grigio viola</a>
[url=http://www.taskanizerapp.com/]taskanizerapp[/url]
دوشنبه 3 دی 1397 08:57 ق.ظ
<a href="http://www.supermarketes.com/polo-ralph-lauren-cotton-crewneck-tee-in-grau-polou">polo ralph lauren cotton crewneck tee in grau</a> <a href="http://www.texastribal.com/nike-blazers-marinen-bl%C3%A5-jd-chaussurese">nike blazers marinen bl氓 jd</a> <a href="http://www.donareseguros.com/air-jordan-9-retro-bianca-nero-rosso-oro-scarpee">air jordan 9 retro bianca nero rosso oro</a> <a href="http://www.frozentissue.com/limited-womens-arian-foster-camo-jersey-nfl-nike-houston-texans-23-rush-realtree-nfls">limited womens arian foster camo jersey nfl nike houston texans 23 rush realtree</a> <a href="http://www.lampenloft.com/herren-ralph-lauren-rugbys-lila-beige-polox">herren ralph lauren rugbys lila beige</a> <a href="http://www.notasoficina.com/nike-patrick-kerney-jersey-97-nfl-seattle-seahawks-pullover-hoodie-womens-one-color-ash-nflz">nike patrick kerney jersey 97 nfl seattle seahawks pullover hoodie womens one color ash</a>
[url=http://www.blogdalata.com/]blogdalata[/url]
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ


موسیقی کودک گمپ گل

مدیر وبلاگ : محمد آنت
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Open Directory Project at dmoz.org
ابزار تلگرام